Domů / Jak vybrat bezpečnostní kování
Reference
 
Trocha historie

Facebook-urotta
 

Podívejte se jaké nářadí a nástroje nakupovali v železářství U Rotta naši dědové :

Ruční vrtačka

Nůžky

Manometr

V železářství jsme nezapomínali ani na babičky :

Jídelní souprava

Čajová souprava

Ramínko a teploměr

 

 

Vánoční objednávky

DOPRAVA ZDARMA
pro objednávky nad 3 000 Kč

Jak vybrat bezpečnostní kování

Poradna - Jak správně vybrat bezpečnostní kování ?

Nenašli jste co hledáte? Zavolejte nám  +420  224 212 723 / +420  730 514 546

Připravili jsme pro Vás malé shrnutí a vysvětlení základních pojmů a rozměrů potřebných pro výběr bezpečnostního dveřního kování.

Rozteč
je vzdálenost od středu kliky ke středu otovru pro vložku, respektive střed otáčení klíče ve vložce. Skladem máme v Česku nejpoužívanější rozteče 72 a 90 mm. Ovšem výjimečně se na dovozových výrobcích vyskytují i 82,88,92. Neobvyklé rozměry Vám na základě objednávky můžeme také dodat. Ovšem jelikož se jedná a zakázkovou dodávku, nelze pak zboží bez udání důvodu vracet. Při objednání Vám samozřejmě zdělíme cenu.

Tloušťka dveří
na které potřebujete bezpečnostní kování nainstalovat. V parametrech kování je tento rozměr stanoven v podobě rozpětí na které lze kování namontovat. Nejčastěji bývá základní rozpěr 40- 55 mm. Na tuto velikost jsou sady bezpečnostního kování běžně připravené. Jestliže máte dveře širší, nabízíme montážní sady příslušenství se svorníky pro danou šířku dveří. Sada obsahuje spojovací materiál, svorníky a příslušný čtyřhran. V případě širších dveří je nutné zvážit i použití prodloužené bezpečnostní vložky. Jak změřím bezpečnostní vložku ?

Kování s překrytím vložky
výrazně zvyšuje bezpečnost kování a celé zabezpečení dveří. Zabraňuje přístup k vložce, jejímu odvrtání a výrazně komplikuje vyhmatání. Chcete-li takové kování zakoupit bez nové odpovídající vložky, musíte si na dvěřích přeměřit, zda ta Vaše původní bezpečnostní vložka nebude na vnější straně dveří příliš krátká. Překrytí vložky je zhruba centimetr vysoké.
Při krátké vložce by pod ním byla vložka schovaná příliš hluboko, nepodařilo by se Vám klíč při odemykání zasunout dostatečně až na doraz a neotevřeli byste. Klíče vložek určené pro kování s překrytím mají delší krček.
Pokud naopak máte vložku příliš dlouhou, opře se o překrytí. Kování by buď nešlo namontovat, nebo by následně nešlo otáčet pohodleně klíčem. Mohlo by dojít k poškození zadlabacího zámku, nebo dokonce ke zlomení klíče, V tomto případě lze ke kování dokoupit podložku o síle 1,2 nebo 2,5 mm.

Kování bez překryté vložky
zachovává bezpečnost, ale pouze v kombinaci s kvalitní bezpečnostní vložkou, odolnou proti odvrtání ! Vložky odolné proti odvrtání nabízíme od výrobců Guard a EVVA. Nabídka je v široké škále délek, provedení a speciálních úprav. V kování s vložkou překrytou lze používat i bezpečnostní vložku, která odolnost proti odvrtání nemá a je zpravidla levnější.

Co je pravá a levá klika
Stranová orientace klik se dá určit podle umístění šroubů, jimiž jsou kliky připevněny na čtyřhran "červík". Pokud je šroub (tzv.zajišťovací červík) ze strany krčku kliky, ať již z vnější, nebo spíš z vnitřní, jde o tzv. pravo-levou kliku, kterou je možné(jestliže to dovolí její tvar) montovat na obě strany dveří. Někdy je ale ten tzv. zajišťovací červík kliky umístěn zespodu. Při nesprávném osazení bude pak červík nahoře, což nevypadá příliš hezky. Standardní bezpečnostní kování, které nabízíme je určené pro pravé i levé dveře. 
Při požadavku zakoupit půl páru kování, nebo jen samotné kliky je určení orientace nutné. Ostatně i v případě kdy tvar kliky ( prohnutí ) neumožňuje pravo / levé otočení. V těchto případech určíme orientaci kliky dle jejícho směřování. Klika mířící vlevo je levá a v pravo je pravá.

Provedení kování
v nabídce e-shopu a našich kamenných prodejen železářství na Praze 1, Praze 9 naleznete tři provedení  bezpečnostních kování - klika-klika, knoflík –klika, madlo-klika. Zde hraje hlavní roli při výběru úvaha, jak často jsou dveře používány, jaká je frekvence otevírání. Při větší frekvenci je praktičtější provedení klika-klika.
Provedení klika-koule ( klika-madlo ) nejčastěji používáme při zabezpečení bytových a domovních dveří.
Provedení klika-klika najde své užití v ochodech, restauracích, úřadech a často i v rodiných domech se zahradou. 

Důležité upozornění – bezpečnost je zajištěna až při uzamknutí, nestačí dveře pouze „zaklapnout“ !!!

Orientace dveří