Domů / O nás
Reference
 
Trocha historie

Facebook-urotta
 

Podívejte se jaké nářadí a nástroje nakupovali v železářství U Rotta naši dědové :

Ruční vrtačka

Nůžky

Manometr

V železářství jsme nezapomínali ani na babičky :

Jídelní souprava

Čajová souprava

Ramínko a teploměr

 

 

Vánoční objednávky

DOPRAVA ZDARMA
pro objednávky nad 3 000 Kč

O nás

Historie

 Počátky obchodu rodiny Rottů sahají až do roku 1840. V tomto roce otevřel Vincenc Josef Rott svůj obchod na Malém náměstí čp. 4.
Prodejna sídlila v podloubí, naproti dnes slavnému domu s krásnou fasádou. Pan Rott zpočátku prodával zboží železářské, součástky hodin, hodinářské a hudební nástroje. Jednalo se o revoluční období a Rottovi se jako správní vlastenci aktivně účastnili veřejného života. Obchod se díky pracovitosti a píli úspěšně rozvíjel. Za nedlouho mu již byli skromné prostory nedostačující.
Nastal čas na přestěhování prodejny železářství do větších prostor. Roku 1855 zakoupil pan Rott naproti svému obchůdku dům čp. 142 zvaný "U tří bílých růží". Po 32 letech samostatné práce se stal jedním z předních pražských kupců a zámožným pražským měšťanem.

Ve snaze rozvíjet obchod dál a být vždy o krok napřed, dbali vždy Rottovi o vzdělání a praxi svých dětí. Později jim mohl s klidným svědomím železářský obchod předat. Za jejich vedení se obchod neustále rozšiřoval. Nabízený sortiment byl stále obsáhlejší a blízké i daleké okolí navštěvovalo mnoho obchodních zástupců. I dům kde železářství sídlilo, se dočkal mnoha změn. Roku 1890 přikoupil Ladislav Rott sousední domy čp. 138-14. Ty byly zbořeny a na jejich místě postaveny nové. Zde našli svůj domov zaměstanci firmy a samozřejmě došlo k výraznému rozšíření skladů.

Rottův obchod procházel obdobím růstu a bídy. A jak to u rodiného podniku bývá, vždy po odchodu starší generace nastaly spory mezi dědici. To zapříčinilo i převod firmy na rodinnou akciovou společnost. Na druhé straně, přinášel příchod mladší generace do obchodu čerstvý vítr. Složitým obdobím byla Světová válka kdy se z větší části domu stala válečná sběrna kovů.

Rottovi byli průkopníci v mnoha převratných novinkách. Jako jedni z prvních v Praze, si nechali zavést telefon a prodejnu rozsvítit elektřinou.
Ladislav Rott již v roce 1898 navrhl Městké radě královského hlavního města Prahy plán na výstavbu podzemní dráhy. Výstavbu "Metra" navrhoval spojit s prací na kanalizaci. 

Největší slávy dosáhlo železářství V.J.Rott ve třicátých letech 20. století. Spory v rodině byly urovnány a obchodu se dařilo. Byl otevřen sklad hutního materiálu v Holešovicích. Rottovi byli výhradními dovozci mnoha do dnes slavných značek. Také se stali velkými propagátory lyžování a dalších zimních sportů. To sebou samozřejmě přineslo rozšíření sortimentu o lyže, brusle a podobně. 

 Motem závodu bylo heslo "Rott dodá vše". Obchod nabízel 70.000 druhů a velikostí kovového zboží, zde jste zakoupili kolečko do hodinek i zařízení dílny pro každé řemeslo, nebo továrnu. Vše od včelařských potřeb po nejnáročnější výbavu pro nevěstu, domácnost, či hotel. Zákazníci si osobně, či přes zásilkovou službu mohli zakoupit vše od rybářské udičky po výbavu sportovního mužstva, dále trubky, kovové profily, kovářské výhně, zednické náčiní, vybavení koupelen, plynové vařiče, elektrické přístroje a osvětlovací tělesa atd.atd.

Dalším významným sloganem firmy bylo "Služba veřejnosti především". Obchod se skládal z 21 oddělení, které vedli znamenití odborníci. Dával práci více jak 170 zaměstnancům. Zboží rozváželo po celé Československé republice 7 aut. Denně v železářství nakupovalo 2000 zákazníků. Stejné množství zakázek vyřídili obchodníci prodejem pomocí letáků a katalogů ve všech krajích naší vlasti. Každý den prošlo obchodem zboží o objemu 4-6 vagónů.
Máme vskutku na co navazovat, vždyť polovinu zákazníků obsloužili obchodníci železářství U Rotta pomocí zásilkového a katalogového prodeje, v době kdy o fenoménu zvaný internet ještě nikdo ani nesnil.

Období komunistické nadvlády prožilo železářství U Rotta jako součást Domácích potřeb Praha.
Mnoho další zajímavostí o železářství U Rotta naleznete ZDE.

Současnost

V současné době provozuje naše firma "Tichý, Macoun" spol. s r.o. jednu prodejnu železářství U Rotta.

Prodejna na Starém Městě - Linhartská 6, Praha 1.
Nabízíme nářadí, nástroje, stavební a nábytkové kování, dveřní zámky, bezpečnostní vložky, řetězy, petlice a závory, lana, spojovací materiál, kotevní techniku, elektro instalační materiál, halogeny a žárovky, armatury, barvy a laky, lepidla a mnoho dalšího.
Dále vyrábíme klíče, vyměňujeme sifonové a šlehačkové bombičky.
V nabídce služeb nechybí ani rytectví a broučení nástrojů. Více na www.urotta.cz
Prodejna je i kontaktní místo eshopu.

Pavel Tichý
jednatel

Kontaktní informace na prodejny železářství naleznete ve složce Kontakt.